Jak sprawdzić pozycję fraz - SEO

Kiedyś praca pozycjonera polegała głównie na ręcznym wykonywaniu poszczególnych czynności. Dziś takie podejście do sprawy wydaje się przestarzałe i mało efektywne. Profesjonalne działania wymagają wykorzystania narzędzi przeznaczonych dla specjalistów

Przegląd narzędzi do analizy pozycji fraz SEO

             Kiedyś praca pozycjonera polegała głównie na ręcznym wykonywaniu poszczególnych czynności. Dziś takie podejście do sprawy wydaje się przestarzałe i mało efektywne. Profesjonalne działania wymagają wykorzystania narzędzi przeznaczonych dla specjalistów. Dynamiczny rozwój branży SEO, zmiany w algorytmach Google oraz zwiększająca się liczba osób korzystających z sieci za pośrednictwem urządzeń mobilnych wymuszają wykorzystywanie nowoczesnych programów. Na szczęście ich obsługa jest bardzo przyjemna oraz – co równie ważne – są one bez problemu dostępne w internecie. Pozycjonowanie to ciężki kawałek chleba. Wiedzą o tym nie tylko profesjonalni pozycjonerzy, ale również wszyscy ci, którzy nie korzystają z fachowej pomocy i pozycjonowaniem własnej strony zajmują się samodzielnie. Na szczęście, podobnie jak w wielu innych dziedzinach, potrzeba stała się matką wynalazku, a w sieci od jakiegoś czasu dostępne są narzędzia mające na celu ułatwienie, uprzyjemnienie i usprawnienie tego procesu. Dotychczas był on niezwykle żmudny: osoba zainteresowana pozycją swojej witryny w wyszukiwaniach musiała ręcznie przeglądać kolejne strony wyników wyszukiwania, by odnaleźć ją i przekonać się, na jakim miejscu się plasuje. 

          Mając dane zebrane podczas poprzednich dni, tygodni czy miesięcy, mogła wówczas ocenić, czy podjęte przez nią działania promocyjne przyniosły oczekiwane rezultaty. Oczywiście, wciąż bez trudu znajdziemy osoby, które nie znają innych sposobów i nadal monitorują pozycjonowanie ręcznie. Jest to jednak metoda stosunkowo mało precyzyjna, czasochłonna i nieefektywna. Po co komplikować sobie życie, jeżeli istnieją inne, lepsze rozwiązania? Jeśli sam jesteś laikiem i do tej pory nie miałeś pojęcia, jak łatwo można byłoby ułatwić twoją pracę lub na co dzień zajmujesz się pozycjonowaniem i już wiesz co nieco o tej branży, ale przydałoby ci się przejrzyste zestawienie dostępnych narzędzi – ten artykuł jest dla ciebie. 

Mini SEO-stat 

         Narzędzie Mini SEO-stat służy do monitorowania półautomatycznego. Świetnie nadaje się dla wszystkich tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z pozycjonowaniem albo z innych przyczyn nie mają ochoty lub nie mogą pozwolić sobie na to, by przeznaczać na ten cel większe kwoty. W podstawowej, a więc darmowej wersji program umożliwia swoim użytkownikom monitorowanie fraz w Google.pl i Google.com, tworzenie raportów z pozycji w PDF, XLS oraz CSV, nielimitowane monitorowanie fraz i domen oraz sprawdzanie parametrów domen Majestic, Google Site i Alexa. Jak widać, mimo że wersja jest darmowa, w zupełności zaspokaja potrzeby wielu użytkowników. Zaletą systemów półautomatycznych jest fakt, iż przy niewielkim (a często nawet zerowym) nakładzie kosztów upraszczają naszą pracę i pozwalają zaoszczędzić naprawdę sporo czasu. Może się jednak zdarzyć, że darmowa wersja Mini SEO-stat okaże się dla kogoś niewystarczająca. Nie da się ukryć, że ma ona pewne ograniczenia, które mogą być uciążliwe dla profesjonalistów: nie da się podpiąć pod nią proxy, co oznacza, że przy sprawdzaniu większej liczby fraz nasze IP może zostać zablokowane, a my będziemy zmuszeni do uzupełniania Captcha przy każdym zapytaniu. Ponadto podstawowa wersja programu wiąże się z koniecznością oglądania reklam – co prawda znajdują się one w wyznaczonym do tego miejscu, jednak dla niektórych na dłuższą metę mogą okazać się uciążliwe i rozpraszające. W takiej sytuacji możemy zainwestować w roczną wersję programu. Z pewnością dobrze sprawdzi się ona w przypadku osób, których zapotrzebowanie wykracza poza kilkanaście fraz. Koszt programu na jedno stanowisko wynosi 50 zł – nie jest to więc wygórowana suma. W płatnej wersji mamy możliwość ustawiania harmonogramów, które będą weryfikowały pozycje fraz, a także sprawdzenia pozycjonowania nie tylko w Google.pl oraz Google.com.

 Rankerizer 

              Rankerizer stanowi wartą uwagi alternatywę dla Mini SEO-stat, również służącą do monitorowania półautomatycznego. Jest to program zagraniczny, który co prawda nie umożliwia sprawdzania fraz w Google.pl, jednak przyda się osobom, które interesuje pozycja ich strony w wyszukiwarkach Bing oraz Yahoo. Niewątpliwą zaletą programu jest fakt, iż jest on darmowy. Ponadto udostępnia przydatną informację o liczbie linków, które prowadzą do naszej witryny. 

 ASPS 

              Strona ASPS.pl to narzędzie służące do monitorowania automatycznego. Co to oznacza? Przede wszystkim dodatkową oszczędność czasu i nakładu pracy: dzięki tego typu programom nie musimy codziennie wpisywać interesujących nas fraz lub wgrywać ich listy, by dowiedzieć się, jaka jest pozycja naszej strony w wyszukiwarkach. Monitorowanie automatyczne musimy skonfigurować tylko raz – to wystarczy, by program zbierał wiadomości o pozycji naszych fraz każdego dnia. Narzędzia tego typu są o tyle wygodne, że możemy używać ich niezależnie od tego, gdzie się aktualnie znajdujemy. Możemy robić to z dowolnego miejsca na świecie – wystarczy dostęp do dowolnego urządzenia takiego jak laptop czy smartfon oraz dostęp do internetu. W przypadku ASPS mamy możliwość wykorzystywania darmowego konta, które jednak ma swoje ograniczenia – możemy monitorować jedynie pięć fraz desktopowych oraz pięć mobilnych. Oczywiście, nie jest to jedyna wersja tego programu. Jeśli zdecydujemy się na używanie go na większą skalę, możemy wybrać bardziej rozbudowane, płatne wersje. Darmowe konto stanowi jednak znakomitą sposobność, by zapoznać się ze stroną i zdecydować, czy nam odpowiada. Z drugiej strony, ta kwestia wydaje się formalnością, ponieważ program idealnie odpowiada na potrzeby znacznej części pozycjonerów. Pierwszą rzeczą, jaka zwraca naszą uwagę, jest bardzo przejrzysty interfejs. Jest on nie tylko estetyczny, ale również intuicyjny i funkcjonalny. Jak niejednokrotnie mogli się przekonać użytkownicy innych narzędzi – nie jest to oczywista kwestia. Od razu po zalogowaniu się wkraczamy na panel główny, który udostępnia podgląd liczby monitorowanych stron. W tym samym miejscu możemy dowiedzieć się o ewentualnych zmianach w TOP10, co pozwala zaoszczędzić sporo czasu. Natomiast podstrona Frazy to miejsce, w którym znajdziemy bardziej szczegółowe informacje, m.in. monitorowane przez nas słowa kluczowe (zarówno te dodane desktopowo, jak i mobilnie). Możemy sortować otrzymane wyniki, a nawet zlecić automatyczne przesyłanie raportów na skrzynkę e-mailową.  

Webpozycja 

          Webpozycja.pl to kolejna witryna służąca do monitorowania automatycznego. Ta strona również umożliwia założenie darmowego konta, które pozwala na monitorowanie reklam Google AdWords, sprawdzenie pozycji domeny na alexa.com, a także śledzenie konkurencji – zaś jego ograniczenia to możliwość monitorowania maksymalnie dziesięciu domen i piętnastu wyszukiwani dziennie. Jeżeli jednak program przypadnie ci do gustu, możesz zdecydować się na wykupienie opcji PREMIUM+220, którego cena wynosi 27 zł miesięcznie lub 257 zł rocznie. Możliwości, jakie udostępnia, to m.in. monitorowania aż do 200 domen w ciągu jednego dnia, wyszukiwania ograniczone do 220 dziennie (oraz 20 mobilnych), a także wgląd w kompletne wyniki wyszukiwania zawarte w TOP10 i TOP100. Jeśli zaś nawet taka wersja okaże się dla ciebie niewystarczająca, możesz zainwestować w pakiet PREMIUM+550 zł, który kosztuje 38 zł miesięcznie lub 457 zł rocznie. Interfejs strony na bieżąco pokazuje nam pozycje określonych słów kluczowych w ciągu ostatnich dni, tygodni lub miesięcy. Jeśli mamy taką potrzebę, możemy również wygenerować raport w preferowanym formacie (PDF, TXT lub CSV). Z kolei zakładka AnalizaSERP informuje nas o zmianach liczby fraz w TOP10 oraz TOP100. Dzięki temu narzędziu jesteśmy w stanie sprawdzić konkurencyjność wybieranych przez siebie fraz i dzięki temu dobrać te, które generują największy ruch na naszej witrynie. 

 Accuranker 

            Accuranker.com to strona przeznaczona do monitorowania pozycji fraz, która powstała w Danii. Jego niewątpliwą zaletą jest fakt, iż umożliwia sprawdzanie słów kluczowych we wszystkich wersjach językowych, w jakich dostępna jest wyszukiwarka Google, a dodatkowo monitorowanie w Bing. Ponadto możemy korzystać z niego nie tylko na urządzeniach desktopowych, ale także mobilnych. Oprócz tego program pozwala na odświeżanie pozycji naszych fraz wielokrotnie w ciągu dnia – nie ma w tej kwestii żadnych ograniczeń. Słowa kluczowe są sprawdzane z dużą dokładnością, ponieważ w serwisie mamy wgląd do TOP500. Podczas dodawania kolejnych fraz napotykamy ciekawe ułatwienie, jakim jest podpowiadanie. Zmiany pozycji słów kluczowych przedstawiane są na przejrzystych wykresach. Możemy także wygenerować nieskomplikowane raporty w formatach CSV lub PDF. Mankamentem programu jest zaś jego cena. Darmowa wersja wystarcza jedynie na czternaście dni, natomiast ceny innych pakietów uzależnione są m.in. od tego, ile słów kluczowych chcemy monitorować. Najmniejsza wersja zakłada 600 fraz i kosztuje 44,95 dolarów miesięcznie. 

 Seostation 

           Seostation.pl to rodzima propozycja, która działa dość niestandardowo – w chmurze. Ogromną zaletą tego serwisu jest to, że znakomicie funkcjonuje na urządzeniach mobilnych. Polski program jest jedynym narzędziem tego rodzaju, które dostępne jest w formie aplikacji mobilnej (można ściągnąć ją z App Store oraz Google Play). Seostation chwalą obie m.in. agencje SEO, które chętnie korzystają z możliwości darmowego oddzielenia konta od panelu przeznaczonego do udostępniania klientom oraz monitorowania zarobków pozycjonowanych witryn. Program umożliwia sprawdzanie stron w 30 językach. Niestety, póki co jest to możliwe wyłącznie dla wyszukiwarki Google. Jeśli mamy taką potrzebę, możemy określić miasto, z jakiego wyniki chcemy sprawdzać. Od razu po zalogowaniu na stronę mamy wgląd w najważniejsze informacje, takie jak ostatnie zmiany pozycji, ranking stron z uwzględnieniem tych zmian oraz przejrzysty wykres średniej pozycji dla wszystkich witryn. Kolejną wyjątkowo atrakcyjną funkcją jest sekcja alertów, które alarmują nas w przypadku ataku hakerskiego, zawirusowania strony lub wypadnięcia słowa kluczowego poza TOP3, TOP10, TOP20, TOP30 lub TOP100. 
Copyright (c)2014-2018, All Rights Reserved Nakatomi LLC

Ta strona może korzystać z Cookies.
Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.

OK, rozumiem lub Więcej Informacji
Informacja o Cookies
Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.
OK, rozumiem