Pomysł na biznes do 50 tyś złotych – DogiDog – wyprowadzamy psy za Ciebie

Pomysł na biznes do 50 tyś złotych – DogiDog – wyprowadzamy psy za Ciebie

 

Zawód Dog Walker, czyli osoba  zawodowo wyprowadzająca psy, większości z nas głównie kojarzy się z amerykańskimi filmami. Zastanawiasz się, czy da się wykorzystać ten pomysł na biznes jako główne źródło dochodu w Polsce? Oczywiście, że tak! Jeśli uwielbiasz psy i szukasz pracy marzeń, załóż firmę zajmującą się wyprowadzaniem czteronożnych zwierzaków. Podpowiadamy jakie cechy musi posiadać dog-walker?? Czy da się na tym zarobić oraz od czego zacząć tworzenie udanego biznesu?

 

Czym zajmuje się Dog Walker?

 

Dog Walker w dużym skrócie to osoba, która opiekuję się psami pod nieobecność właściciela. Zawód, jakim jest wyprowadzanie psów, wydaje się prosty i niewymagający dużej wiedzy, a taki nie jest. Dog Walker między innymi dobiera spacery do wieku, aktywności oraz upodobań podopiecznego. Każdy psiak jest inny i potrzebuje indywidualnego podejścia, aby mógł zaufać i poczuć się dobrze przy nowo poznanej osobie.

Opiekun psów często też zabiera psy do weterynarza bądź fryzjera, podaje mu leki, a także czuwa przy nim, gdy zachoruje. Dzieje się tak, gdy właściciel większość dnia spędza poza domem, nie ma dla niego sam czasu ze względu na pracę czy też inne obowiązki.

Profesjonalny Dog Walker opiekuje się kilkoma lub kilkunastoma klientami. Nie może być ich zbyt wielu, gdyż bardzo istotna jest jakość, a nie ilość  oferowanych usług. Pierwszy spacer, zazwyczaj trwa jedną godzinę, aby móc poznać zachowanie psa. To, co lubi, jak reaguje na inne psy? Czy istnieje możliwość spuszczenia psa bez smyczy na wybiegu w parku? Jakie zabawy lubi? Jak szybko się męczy? Uzyskanie odpowiedzi na wszystkie te pytania jest bardzo ważne i kluczowe do uzyskania sukcesu. Przy psach bardziej aktywnych należy skupić się na tym, aby zmęczyć je na tyle, by po powrocie ze spaceru do domu smacznie spały. Natomiast z tymi mniej aktywnymi, czyli starszymi, jak i schorowanymi trzeba bardziej uważać i dostosować inne, lżejsze zabawy.

 

Cechy jakie powinien mieś opiekun psów

 

Na pierwszy rzut oka praca Dog Walkera wydaje się idealna dla każdego, kto posiada oraz kocha psy. Natomiast oprócz wielkiej miłość do czworonogów potrzebna jest cierpliwość oraz spora wiedza, którą można w prosty sposób nabyć podczas kursów kynologicznych lub z własnego doświadczenia. Zawód Dog Walkera wymaga również dobrej kondycji fizycznej, w końcu cały dzień pracujący spędza w ruchu, na spacerach czy to na zabawie z psem.

Jeśli profesja Dog Walkera ma być jedynym źródłem dochodowym, niezbędna będzie dyspozycyjność. Musimy pamiętać, że wyjście z psem nie kończy się na jednym spacerze – zazwyczaj jeden pies jest wyprowadzany trzy razy dziennie. Jest to także praca idealna  dla osób, które lubią samotność i wolą towarzystwo czworonożnych przyjaciół. Natomiast przydatna jest również umiejętność zdobywania zaufania innych ludzi. Należy być osobą godną zaufania, odpowiedzialną, rzetelną, a także punktualną. Posiadać dobrą samoorganizację własnej pracy, tak aby ustalać spacery z wieloma psami w ciągu dnia.

 

Czy można na tym zarobić?

 

Stawka za usługi Dog Walkera różni się w zależności od miasta, a nawet jej części oraz od tego, czyje psy są wyprowadzane. Średnio za godzinny spacer z psem zarobimy około 50 złotych. Potrzeba już tylko kilku spacerów dziennie, aby biznes był opłacalny. W takiej sytuacji, gdy zakładamy już firmę, warto  poświęcić się temu zajęciu całkowicie. Cena za godzinę nie należy do najniższych cen, dlatego należy być wielkim profesjonalistą w tym fachu.

Kluczem do sukcesu jest skuteczne znalezienie popytu na te usługi, zdobyciu zaufania klientów i utrzymania ich przez dłuższy okres – tak, aby w przyszłości każdy zadowolony klient polecał Twojej usługi innym.

Opiekun psów traktując swoją pracę jako główne źródło dochodu oraz współpracując z kilkoma stałymi klientami, może zarobić nawet kilkadziesiąt złotych dziennie. Przy zatrudnieniu czterech pracowników, dochody mogą oscylować nawet do 30 – 40 tysięcy miesięcznie.

 

Od czego zacząć? Jak  krok po kroku założyć swój własny biznes?

 

1.Zdobycie doświadczenia

Zanim zaczniemy zakładać biznes, warto przygotować się do tego zawodu i sprawdzić, czy ta specyfika pracy jest odpowiednia dla nas. Na początku dobrym rozwiązaniem jest  zacząć od wyprowadzania psów ze schroniska, czy też zostanie wolontariuszem oraz popołudniami i w weekendy spacerować z czworonogami. Psy ze schroniska pozwolą na zdobycie cennego doświadczenia możliwie w jak najkrótszym czasie. Spowodowane jest to tym, że bardzo często jest to ich jedyne wyjście z klatki w ciągu tygodnia. Są zatem bardzo podekscytowane i nie jest łatwo nad nimi zapanować. Po kilku tygodniach takiego wolontariatu będziemy mieć wprawę w spacerach z różnymi typami psów. Pracownicy schroniska są też bardzo pomocni w udzielaniu cennych wskazówek i informacji o tym, jak postępować psem, na przykład w sytuacjach kontaktu z innymi zwierzętami, kiedy się czegoś przestraszą. Innymi źródłem informacji jest przychodnia weterynaryjna bądź kursy kynologiczne dla opiekunów psów.

2.Wybór działalności

Jeśli myślisz o samodzielnej pracy, idealnym rozwiązaniem jest założenie jednoosobowej działalności gospodarczej, czyli samozatrudnienie. Jest to najprostsza i najtańsza forma działalności w utrzymaniu i można ją otworzyć w jeden dzień! Warto rozpocząć od tej formy działalności ze względu na ulgi podatkowe obowiązujące nawet przez dwa lata  i większe szanse na dofinansowania z Unii Europejskiej.

Jednoosobowa działalność gospodarcza jest dla:

  • początkujących przedsiębiorców
  • osób chcących skorzystać z dotacji Unii Europejskiej lub z Urzędu Pracy oraz ulg podatkowych
  • branży nie podlegającej wysokiemu ryzyku finansowemu

Drugą najpopularniejszą forma dla początkujących przedsiębiorców jest założenie spółki akcyjnej. Potrzebujesz co najmniej jednego wspólnika. Odpowiedzialność za firmę spoczywa na wszystkich wspólnikach po równo. Nie ma minimalnej kwoty kapitału założycielskiego, a wkład może być wniesiony w dowolnej formie  na przykład poprzez środki pieniężne, umiejętności czy usługi. Najprościej, spółkę cywilną charakteryzuje umowa pomiędzy wspólnikami, która nie musi być  ustalona prawnie u notariusza.

 

3.Rejestracja firmy

Aby, zarejestrować firmę wystarczy wypełnić formularz CEIDG (wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej) zgłoszeniowy na stronie internetowej prod.ceidg.gov.pl – online, bez wychodzenia z domu i stania w kolejkach. Rejestracja jest  całkowicie darmowa.

Do wypełnienia formularza CEDIG-1 potrzebny jest kod PKD. Kody PKD to kody, które opisują rodzaj wykonywanej działalności. Kiedy wiemy już, czym będzie zajmować się nasza firma, wyszukujemy kody  w wyszukiwarce kodów PKD  i wpisujesz je do formularza CEDIG.

Nie ma żadnego limitu, jeśli chodzi o ilość kodów PKD w formularzu, więc warto wpisać wszystkie, które wydają się przydatne i które można wykorzystać w przyszłości.

We wniosku trzeba również wpisać przeważający rodzaj działalności. Z całą pewnością masz jakąś wizję tego, czym głównie chcesz się zajmować, to właśnie będzie ten kod PKD. Nie przejmuj się, jeśli później okaże się, że tak naprawdę przeważa u Ciebie zupełnie inny rodzaj działalności. Ta informacja absolutnie niczego nie zmienia i do niczego nie zobowiązuje.

 

4.Urząd skarbowy

Urząd skarbowy należy odwiedzić w sytuacji, gdy zakładamy spółkę cywilną. W urzędzie składamy  druk NIP-2 oraz NIP D. Należy to zrobić również wtedy, gdy zamierzamy być podatnikiem VAT (formularz VAT-R). Elektronicznie wypełnić i zgłosić VAT-R mogą jedynie dysponujący podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą kwalifikowanego certyfikatu. Podatek VAT płaci się w urzędzie właściwym ze względu na miejsce wykonywania działalności

 

5.ZUS

Mamy 7 dni od daty rozpoczęcia działalności na odwiedzenie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jeśli wykonywana działalność jest jedynym naszym źródłem dochodów, wypełniamy druk ZUA. Gdy jesteśmy zatrudnieni na umowę o pracę, obowiązuje nas druk ZZA. W przypadku spółki cywilnej, wypełniamy druk ZPA.

 

6.Zatrudnienie pracowników

Gdy, zamierzamy zatrudnić pracowników, w ciągu 30 dni Państwową Inspekcję Pracy zawiadamiamy na piśmie o miejscu, rodzaju i zakresie prowadzonej działalności. Wzory dokumentów znajdziemy na stronie www.pip.gov.pl.

 

7.Założenie konta firmowego

Odwiedzamy bank w celu założenia konta firmowego. Konieczne są następujące dokumenty: dowód osobisty, wpis do ewidencji działalności (może to być wydruk z systemu CEIDG), dokument nadający numer REGON. Gdy założyliśmy spółkę cywilną, powinniśmy zabrać ze sobą umowę spółki. O numerze konta informujemy urząd skarbowy oraz ZUS, dokonując aktualizacji w systemie CEIDG.

 

8.Reklama

Dobrym rozwiązaniem na początku biznesu  jest  zainwestowanie w reklamę  – najlepiej w jednym rejonie. W takim przypadku mamy blisko do klientów i nie tracimy czas na dojazdy.  Zadbajmy również o nasze referencje  ze schroniska czy też od znajomych, którym opiekowaliśmy się kiedyś psem. Polecenia w tym biznesie to wielka podstawa. Warto ogólnie zacząć od znajomych, a potem „znajomych znajomych”, gdyż takie osoby z reguły mają na wstępie więcej zaufania do nas. W ten sposób łatwo zbudujemy sobie własną grupę klientów. Kolejne osoby będą nas polecać, jeśli dobrze wywiążemy się z obowiązków i psy jak ich właściciele będą w pełni zadowoleni z usługi.

 

Koszty założenia oraz prowadzenia własnej firmy

 Wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej – CEIDG.  Koszt: 0 zł

Wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej odbywa się poprzez wypełnienie formularza elektronicznego i jest całkowicie darmowy. Konieczny do złożenia wniosku jest podpis – osobisty w urzędzie gminy, elektroniczny lub za pomocą tzw. „profilu zaufanego”.

Zgłoszenie działalności do VAT. Koszt 0 zł

Przedsiębiorcy, którzy decydują się na podatek VAT, zobowiązani są złożyć do naczelnika właściwego US zgłoszenie rejestracyjne na formularzu VAT-R.

Zgłoszenie firmy do ZUS. Koszt 0 zł

Zgłoszenia do ZUS dokonać należy najpóźniej w terminie 7 dni od daty zarejestrowania działalności gospodarczej.

Założenie firmowego rachunku bankowego. Koszt od 0 do około 250 zł/miesięcznie.

Posiadanie firmowego konta, służącego choćby do rozliczeń z Urzędem Skarbowym czy Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Koszt założenia i prowadzenia konta zależy od oferty wybranego banku. Sprawdź, czy masz obowiązek posiadania konta firmowego.

Składki ZUS. Koszt 609,14 zł

Przedsiębiorcy zakładający jednoosobową działalność gospodarczą, przez pierwsze dwa lata jej funkcjonowania mogą płacić niższe składki ZUS. Dodatkowo przez pierwsze sześć miesięcy może zostać zwolniony z opłacania składek. W 2020 roku łączna wysokość składek ZUS wraz z ubezpieczeniem społecznym i chorobowym dla nowych przedsiębiorców wynosi 609,14 zł.

 

Koszty bieżące firmy:

Koszty poniesione z tytułu prowadzenia firmy, wbrew pozorom nie muszą być wysokie.

Kiedy załatwimy już kwestie związane z założeniem firmy, musimy zaopatrzyć się w dobry sprzęt potrzebny do pracy. Niezbędne są równego rodzaje smycze, obroże, kagańce, torebki na odchody itd. Do tego zabawki dla czworonożnych podopiecznych. Dla siebie kupmy wygodne buty i sportowy strój.

Z kosztem jakim musisz się jeszcze liczyć to księgowość. Koszt obsługi księgowej zależy od wielu czynników, ale w tym przypadku nie jest on zbyt wysoki.

 

Comments