Jak skutecznie wypromować własną książkę w Internecie?

Jak wypromować własną książkę w Internecie?

 

Wielu autorów  książek z pewnością zgodzi się, że napisanie książki to 50% pracy, natomiast drugie 50%, to jej sprzedaż. Jeżeli wykonałeś tylko połowę pracy, to znaczy, że napisałeś książkę, wydałeś i na tym koniec. Bez wsparcia promocyjnego tytuł nie ma szans na to, aby się dobrze sprzedawał. Zatem, co zrobić, aby wypromować własną książkę?

 

Promocja książki

 

Głównym celem promocji książki jest docieranie do potencjalnych czytelników, w celu zainteresowania ich swoją książką. Jeśli takie osoby zostaną wystarczająco zachęcone i zaciekawione daną publikacją – kupią ją, a Ty z czystym sumieniem na tym zarobisz. Oto kilka sposobów na wypromowanie własnej książki:

 

  1. Dodanie swojej publikacji do serwisów dla czytelników książek.

Nie ma co ukrywać, że coraz więcej osób wybiera książki w formie e-booka. Serwisy społecznościowe dla miłośników książek są idealnym miejscem, ponieważ można tam podzielić się opiniami, poszukać nowych interesujących powieści o konkretnej tematyce lub po prostu polecać pomiędzy sobą ciekawe publikacje. Warto zatem podjąć decyzję o umieszczeniu swojej książki na takich portalach, czy to w formie drukowanej, czy e-booka. Jest to sposób na dodatkowe recenzje wśród czytelników, które mogą pomóc potencjalnym klientom w zakupie, a zatem zwiększyć sprzedaż.

  1. Publikowanie fragmentów książki w sieci.

Zastanówmy się, wchodząc do księgarni, kupuje się książkę, oceniając ją wyłącznie po okładce? To raczej wątpliwe. Większość osób czyta streszczenie umieszczone na tylnej oprawie, a niektórzy dodatkowo otwierają i czytają poszczególne fragmenty w środku. Dopiero po stwierdzeniu, że dana książka im się podoba, udają się do kasy. Zatem nie ma nic dziwnego w tym, że czytelnicy kupujący książki w Internecie, chcieliby przeczytać fragmenty powieści, zachęcające ich do kupna. Ludzie chcą wiedzieć, co kupują. Dodatkowo takie fragmenty można opublikować na popularnych serwisach do przechowywania dokumentów tekstowych, z których korzysta wiele internautów.

 

  1. Współpraca z influencerami.

Zwróćmy uwagę na zagadnienie, jakim jest współpraca z influencerami. W mediach społecznościowych działa wiele osób, prowadzących własne blogi o tematyce czytelniczej, na których recenzują książki. Załóżmy więc, że bloger, który ma wielu obserwatorów, zdecydował się na przeczytanie Twojej książki i spodobała mu się, w związku z czym na swoim portalu wystawił jej pozytywną ocenę i recenzję. W ten sposób trafia do swoich czytelników i jest spora szansa, że zdecydują się na zakup Twojej książki, a dodatkowo polecą ją swoim przyjaciołom lub wystawią jej pozytywne opinie na serwisach dla czytelników.

 

Sposoby na skuteczną promocję książki

 

Bardzo ważne podczas promocji książki jest uświadomienie sobie, że inne możliwości promocji będziemy mieli w przypadku książek dla dzieci a inne w przypadku romansów, fantastyki czy kryminałów. Każdy gatunek ma swoje media, swoich odbiorców, swoją specyfikę. W dzisiejszych czasach każdy pisarz musi postawić bardzo duży akcent na promowanie swojej osoby oraz budowanie publiczności wokół tego, co robi. Ktoś, komu masz sprzedać swoją książkę, musi najpierw zaufać, że otrzyma od Ciebie coś wartościowego i wartego uwagi. Nawet jeśli dziś nikt Cię nie zna, to w Internecie i tak masz spore szanse odnaleźć swoją publiczność i zbudować społeczność. Tylko jak to zrobić?

 

Po pierwsze stwórz fanpage na Facebooku. Profil autorski na najpopularniejszym portalu społecznościowym to sprawa obowiązkowa. Warto podzielić się na nim fragmentami książki, ciekawostkami związanymi ze swoją twórczością, ulubionymi cytatami (nie tylko ze swoich dzieł). Pamiętaj o zdjęciach i grafikach, bo to one najbardziej przyciągają wzrok. Nie zapominaj również o komunikowaniu się z czytelnikami oraz co bardzo ważne, nie zapomnij podziękować, gdy ktoś z Twoich fanów wystawi dla Twojej książki recenzję lub udostępni post.

 

Promocja książki w prasie i radiu oraz spotkania autorskie

 

Co jeszcze można zrobić, aby dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców? Otóż warto pomyśleć o takich sposobach i miejscach, z których większość osób codziennie czerpie newsy, a zatem portale, gazety, radio. Jak się okazuje, nie jest to na tyle skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy, że książką zainteresują się dziennikarze. Jak jednak to zrobić? Cóż… Napisać do nich maila, wysłać fragment swojej książki, wyrazić gotowość udzielenia wywiadu, a przede wszystkim przekonać, że odbiorcy danego medium będą książką zainteresowani. Największą szansę zdobędziesz w mediach specjalistycznych, do których pasuje Twoje dzieło, albo lokalnych, szczególnie gdy nie mieszkasz w dużym mieście. Oczywiście nie ma co od razu nastawiać na sukces, ponieważ należy zdać sobie sprawę, że wypromowanie książki jest procesem czasochłonnym i dużo zależy od naszego zaangażowania.

 

Kiedy już stanie się o Tobie głośniej w sieci i w innych mediach, zdobędziesz swoich fanów i oczarujesz ich sobą, warto zacząć rozważać temat spotkań autorskich. Istnieje duża szansa, że przyjdą na takie spotkanie potencjalni czytelnicy Twojej książki, przygotujcie więc dla nich punkty programu powiązane z tematyką książki.

 

 

Comments