Agent gwiazd – jak nim zostać, jak wygląda praca i zarobki?

Agent gwiazd – jak nim zostać, jak wygląda praca i zarobki?

 

Prawa ręka, mistrz drugiego planu – to właśnie agent gwiazd. Stoi zawsze jeden krok z tyłu, w cieniu swoich sławnych podopiecznych. Jednak pamiętajmy, że to właśnie on odpowiada za ich artystyczne sukcesy. Popularność gwiazdy zależy nie tylko od talentu, ale również od spójnego wizerunku. Skandale bądź niefortunne wypowiedzi mogą sprawić, że gwiazda utraci szacunek i sympatię wśród fanów. Zatem chcąc w pełni rozwijać się, takie osoby coraz częściej decydują się na profesjonalne wsparcie, w postaci swojego agenta. Jednak jak nim zostać i jak dokładnie wygląda jego praca?

 

Jak zostać agentem gwiazd

 

Praca agenta gwiazd jest trudna i odpowiedzialna. Wymaga nie tyle ile doświadczenia, znajomości rynku i konkretnej branży, ale również kompetencji miękkich. Kluczową rolę odgrywają tutaj umiejętności interpersonalne. Taka osoba powinna przede wszystkim potrafić przeanalizować rynek oraz wyciągać wnioski z sukcesów i porażek swojego klienta. W takim zawodzie należy być konsekwentnym i nie pozwolić na nieustanne zmiany strategii budowania wizerunku. W tym przypadku z pewnością niezwykle istotne mogą okazać się lata doświadczenia i zdobyta dotychczas wiedza, jednak każdy kiedyś zaczynał. Zatem, aby zostać agentem gwiazd, należy kierować się intuicją. Dodatkowo taka osoba powinna posługiwać się językiem angielskim – w związku z możliwością współpracy na zagranicznych kontraktach.

 

Z pewnością żadna gwiazda nie będzie współpracować z agentem, który nie ma spojrzenia perspektywicznego. Istotne jest, aby potrafić wyobrazić sobie swojego klienta za rok, pięć czy dziesięć lat. Należy mieć w głowie ułożony plan, wizję i przekonywać tę osobę do swoich pomysłów. Niezwykle ważna jest również umiejętność dostrzeżenia zarówno tych mocnych, jak i słabych stron klienta. Następnie agent powinien przejść do analizy tego, w jakim kierunku należy pójść oraz co zrobić, aby wyeliminować lub zminimalizować zagrożenie.

 

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak przygotować się do pracy agenta. Otóż w Polsce działają szkoły wyższe, które przygotowują do tego zawodu. Jednak istotne jest, że do takiej roli każdy powinien przygotować się indywidualnie, nabrać doświadczenia. Początki zawsze są trudne, trzeba liczyć się z mniejszymi bądź większymi porażkami.

Zadania agenta gwiazd

 

Co należy do najważniejszych zadań agenta?

 

  1. Analiza oczekiwań obserwatorów.

 

Podstawą w pracy agenta gwiazd jest znajomość biografii osób, które odniosły sukces. Następnie do jego zadań należy umiejętność ustalenia, co przyczyniło się do tego, że obserwatorzy pokochali konkretną osobę i przełożyć to na kierunek rozwoju swojego klienta. Nie stanowi to oczywiście gotowego przepisu na osiągnięcie sukcesu, ale jest do tego inspiracją. Pamiętajmy, że można się wzorować, ale nigdy nie kopiować! Należy stworzyć coś unikatowego.

 

  1. Współpraca z klientem.

 

Podczas pracy z gwiazdą, istotne jest, aby dobrze ją poznać. Wiedzieć o jej zaletach, wadach, predyspozycjach i w ten sposób ustalić strategię działania. Agent nie może nakazać klientowi uczestniczyć w czymś, czego nie znosi. Tutaj potrzebna jest autentyczność, wyrażenie siebie i po prostu pozostanie sobą. W obecnych czasach obserwatorzy szybko wyczują, jeżeli robi się coś na siłę i z niesmakiem. Agent powinien również mieć umiejętności mediacyjne, które mogą okazać się niezbędne podczas rozwiązywania konfliktów o różne wizje rozwoju kariery.

 

 

  1. Wyróżnienie cech klienta

 

Dobry agent powinien zadbać o komunikację, bacznie przyglądając się klientowi, obserwując jego zachowanie i dostrzegając cechy, które mogą zapewnić mu rozpoznawalność. Agent dodatkowo musi znaleźć odpowiedzi na pytania: co wyróżnia daną osobę, co decyduje o tym, że jest wyjątkowa oraz w jaki sposób może budować przewagę nad konkurencją. Kreując wizerunek gwiazdy i jej drogę rozwoju, agent bazuje na jej osobowości oraz potencjale. Sam nie narzuca określonych postaw ani zachowań, natomiast stara się wydobywać to, co najlepsze.

 

Praca agenta gwiazd

Zawód agenta gwiazd bywa postrzegany jako „praca marzeń”. Życie osób wykonujących tę rolę może kojarzyć się z nieustającymi imprezami, blaskiem fleszy i obracaniem się w show biznesowym. Jak jednak jest naprawdę? Agent gwiazd to człowiek jak każdy inny, jednak jego praca bywa ciężka i nerwowa. Musi być dyspozycyjny przez całą dobę, zawsze z ręką na pulsie, z telefonem „przyczepionym” do ucha. Do jego zadań należy przede wszystkim dbanie o kontrakty, promocję i tysiące innych spraw. Taki musi być współczesny specjalista w tej branży.

 

W pracy agenta bardzo ważna jest też kreatywność, operatywność i dyscyplina. To zawód niezwykle wymagający, bo nie ma w nim określonego zakresu obowiązków, a dużo zależy od inwencji, elastyczności i umiejętności radzenia sobie ze stresem. Wynagrodzenie agenta natomiast to prowizja (zazwyczaj około kilkudziesięciu procent) od dochodów gwiazdy. Jeśli więc agent się nie sprawdza i klient nie zdobywa kariery, to zarobki nie będą zbyt wysokie. Oczywiście zależność ta ma również miejsce w odwrotnej sytuacji – im więcej gwiazda zarobi, tym agent zdobywa lepsze wynagrodzenie.

 

Comments