Praca zdalna, pracowniczy raj? – plusy i minusy

Praca zdalna – plusy i minusy

 

Do pracy zdalnej  przekonuje się coraz więcej  pracowników, jak i pracodawców. Spowodowane jest to tym, że taka forma zatrudnienia niesie za sobą wiele korzyści dla obu stron. Jednak jak to w życiu często bywa, wszystko ma także swoje wady. Nie inaczej jest w przypadku pracy zdalnej. Warto wspomnieć, że praca z domu nie jest odpowiednim rozwiązaniem dla każdego. W pierwszej myśli praca, którą możemy wykonywać w dowolnym dla nas miejscu, wydaje się  rozwiązaniem idealnym, ale czy rzeczywiście tak jest? Czym jest praca zdalna? Jakie są plusy i minusy pracy w domu? Odpowiedzi na wszystkie te pytania,  znajdziesz w poniższym artykule.

 

Czym jest praca zdalna?

 

Telepraca tak nazywana jest inaczej praca zdalna, która polega na wykonywaniu zleceń powierzonych przez zleceniodawcę poza siedzibą firmy. Niekoniecznie musi to być dom. Taka forma pracy przeważnie może być realizowana z dowolnego miejsca w kraju czy też nawet na świecie. Wynika to z tego, że dla przełożonego liczy się wyłącznie efekt końcowy, czyli realizacja zleconego zadania. Kontakt z pracodawcą odbywa się najczęściej za pomocą telefonu, e-maili, jak i przez komunikatory internetowe. Pracownicy mają dostęp do potrzebnych im informacji, bez niepotrzebnego  wychodzenia z domu, które umieszczane są np. w „chmurze” internetowej. Stosowane są także firmowe platformy, gdzie każdy mając przydzielony login i hasło od pracodawcy, ma dostęp do ważnych i niezbędnych dokumentów.

 

Czy praca zdalna jest dla każdego?

Praca zdalna z całą pewnością nie jest odpowiednia dla każdej osoby. Istnieją oczywiście zawody i stanowiska pracy, w których telepraca jest po prostu niemożliwa. Natomiast, często zdarza się tak, że osoby, które mają możliwość opuszczenia biura i pracowania z dowolnego miejsca, nie robią tego ze względu na niższą efektywność pracy. Dlatego warto przed podjęciem pracy zdalnej dokładnie się zastanowić, czy to, aby dobry pomysł. Wielu osobom atmosfera biura dodaje energii i pomaga skupić się na pracy. Nie każdy jest w stanie zapanować właściwie nad swoim czasem, dlatego też w wielu przypadkach praca zdalna okazuje się wręcz niewskazana.

 

Zalety pracy zdalnej z punktu widzenia pracownika

 

  • Wygoda oraz duża oszczędność pieniędzy, jak i czasu to zdecydowanie największy plus uznawany przez pracowników. Zleceniobiorca może pracować z każdego dogodnego dla niego miejsca. Nie traci tym samym czas na dojazd do i z pracy oraz na długie stanie w korkach. Wykonując prace z domu może również sporo zaoszczędzić – nawet kilkaset złotych w miesiącu. W takim przypadku odchodzi koszt za paliwo czy bilety komunikacji miejskiej, których ceny są coraz wyższe. Oszczędności dotyczą także zaprzestania jadania na mieście w czasie przerw obiadowych.

 

  • Nienormowany czas pracy. Coraz częściej zleceniobiorcy zdalni mają elastyczny czas pracy. Oznacza to, że nie są wyznaczone godzin pracy, na przykład od 9 do 17. Dla zleceniodawcy najważniejsze jest, aby zlecenie zostało poprawnie wykonane. Pracodawca nie ingeruje, w jakim czasie pracownik realizuje powierzone mu zadania, liczy się efekt oraz terminowość zrealizowanej pracy.

 

  • Poczucie komfortu i wolności. Osoby, które wykonują pracę w biurze, bardzo często odczuwają presję, sparaliżuje ich świadomość tego, że coś może pójść nie po ich myśli i ktoś to zauważy. Skutkiem tego jest niepotrzebne zdenerwowanie, stres oraz mniej efektywna praca. Natomiast, kiedy realizuje swoje obowiązki poza firmą czuje się swobodnie, co powoduje lepiej wykonane zlecenie.

 

Wady pracy zdalnej z punktu widzenia pracownika

 

  • Brak bezpośredniego kontaktu z innymi. Wielu pracowników, którzy wykonują swoją prace w domu narzeka na brak kontaktu z drugim człowiekiem. Nic w tym dziwnego, w końcu całymi dniami siedzą  w domu, nie mają możliwości, chociażby porozmawiać w przerwie na kawę, a kiedy potrzebują porady, muszą czekać, aż ktoś odczyta od nich wiadomość.

 

  • Spadek motywacji. Wszyscy jesteśmy różni i co innego nas motywuje, dlatego nie każdy nadaje się do tego, aby pracować zdalnie. Spora część osób nie potrafi się skutecznie zmotywować, jeśli w pobliżu nie ma przełożonego. W telepracy liczy się samodyscyplina oraz doskonała organizacja własnego czasu. Jeśli pracujemy z domu, to należy pamiętać o tym, aby umieć rozdzielić życie prywatne od zawodowego. Niektórzy, nie czując przymusu, nie potrafią samodzielnie dobrze zorganizować sobie czasu, rozpraszają się, pozostawiają wszystko na ostatnią chwilę, a potem mają problem z tym, by zdążyć z terminem. Nie oznacza to jednak, że są oni złymi pracownikami – po prostu, lepiej odnajdują się pracując w typowych warunkach biurowych, w rytmie pracy wyznaczanym przez przełożonego i kolegów.

 

  • Czynniki rozpraszające. Sporą trudnością dla pracownika, która wynika z pracy w domu może okazać się  konieczność zachowania samodyscypliny. Wbrew pozorom praca zdalna w domu wcale nie musi być taka wspaniała i przyjemna. Pracując w domu pracownik musi zmierzyć się z całą masą tak zwanych „rozpraszaczy”. Takim rozpraszaczem może być hałaśliwy sąsiad zza ściany, telewizor oglądany przez innego domownika, posiadane zwierzaka i wiele innych. Nie każdy może się skupić w takich warunkach. Praca zdalna w domu może powodować spadek efektywności pracownika.

  

Zalety pracy zdalnej z punktu widzenia pracownika

Zatrudnienie zdalnego pracownika niesie ze sobą spore korzyści.  Coraz częściej jedyną opcją na pozyskanie najlepszych specjalistów, którzy mieszkają daleko od głównej siedziby przedsiębiorstwa, jest właśnie możliwość pracy zdalnej. Co więcej, zleceniobiorca, który pracuje tylko w takim trybie w skali roku stanowi istotne ograniczenie kosztów. Pracodawca nie musi organizować pracownikowi miejsca pracy w firmie oraz zapewniać niezbędnego sprzętu do pracy. Odchodzą wówczas koszty związane na przykład z zakupem komputera, mebli czy wyposażeniem kuchni.

 

Wady pracy zdalnej z punktu widzenia pracodawcy

Sporym problemem jest kwestia zaufania oraz kontroli pracownika, który wykonuje powierzone mu zadania w domu. Pracodawca nie ma pełnej kontroli nad pracownikiem zdalnym, nie może w stu procentach sprawdzić, czym zajmuje się pracownik w domu. Kiedy pracownik ma ustalone godziny pracy, to zleceniodawca tak naprawdę nie ma możliwości sprawdzenia, czy pracownik rzeczywiście pracuje w wyznaczonym czasie, czy też nie. Oczywiście takie problemy  nie występuje w przypadku elastycznych godzin pracy.

Kolejną wadą dla przełożonego mogą być także problemy z integracją zespołu. W przypadku zdalnej pracy, pracownicy nie mają możliwości zintegrowania się. Może to skutkować na dużo mniejsze zaangażowanie pracowników czy też brak utożsamiania się z placówką, jaką jest firma, a w konsekwencji na mniejszą efektywność całej firmy.

 

 

Comments