Pomysł na biznes – rękodzieło

                             Czasy, w których szczytem marzeń większości osób była praca w dużej korporacji,                              dawno minęły. Dzisiaj znacznie częściej pragniemy realizować własne pasje –                                      nawet, jeśli są dość specyficzne i niszowe. 

Pomysł na biznes – czy w dzisiejszych czasach rękodzieło jest modne i opłacalne?

         Czasy, w których szczytem marzeń większości osób była praca w dużej korporacji, dawno minęły. Dzisiaj znacznie częściej pragniemy realizować własne pasje – nawet, jeśli są dość specyficzne i niszowe. Do tego rodzaju zajęć niewątpliwie należy rękodzieło. Popularne powiedzenie głosi: „Wybierz pracę, którą kochasz, a nie przepracujesz ani jednego dnia”. Rzeczywiście, zarabianie na życie na tym, co sprawia nam szczerą przyjemność, daje satysfakcję, którą trudno porównać z czymkolwiek innym. Ale czy rękodzieło jest na tyle modne i popularne, by stanowiło opłacalny biznes? Jeszcze dziesięć-kilkanaście lat temu przeżywaliśmy fascynację nowoczesnym, zachodnim stylem życia. Łatwo można było to zauważyć w polskich filmach, których główni bohaterowie zwykle byli odnoszącymi sukcesy, wysoko postawionymi pracownikami ogromnych korporacji. Marzyliśmy o tym, by do pracy chodzić w garniturze lub garsonce, z teczką pod pachą, a na lunch jadać sushi serwowane w firmowym bufecie. Dzisiaj wielu ludzi odchodzi od tego marzenia. Znacznie częściej słyszy się historie osób, które postanowiły porzucić dobrze płatne stanowisko w dużej firmie, by realizować swoją pasję i otworzyć małe, własne przedsiębiorstwo. 

        Tego typu biznesy zwykle zaczynają się bardzo skromnie: hobbyści tworzą swoje towary w domowym zaciszu, chwaląc sobie brak sztywnych godzin pracy i szefa kontrolującego cały proces. Rozwijanie takiej firmy ułatwia przede wszystkim internet, za pośrednictwem którego możemy w tani i łatwy sposób reklamować swoje usługi. Wystarczy założyć fanpage, stronę lub bloga firmowego oraz sklep internetowy, by biznes kręcił się nawet bez oficjalnej siedziby. Z drugiej strony, przeżywamy prawdziwy renesans rękodzieła. Podobnie jak znudziły nam się wielkie, bezosobowe molochy, w których pracownik często nie jest traktowany jak osoba, a jak „numerek” na liście, a jego wartość oceniana jest wyłącznie przez liczbowo wyrażane wyniki, które osiąga, tak powoli przestajemy zachwycać się mało oryginalną, taśmową produkcją. Kolorowe kartki okolicznościowe obecne na półkach każdego supermarketu, dekoracje rodem z wielkich fabryk w Chinach oraz biżuteria z sieciówek mogą być piękne, jednak brakuje im charakteru i oryginalności. Nabywając jedną z tych rzeczy, musimy liczyć się z tym, że za chwilę możemy spotkać osobę posiadającą identyczny przedmiot. 

        Rękodzieło daje nam możliwość większego zaznaczenia własnej indywidualności, personalizacji nabywanych ozdób, a także oferuje unikalne doświadczenie posiadania czegoś „z duszą”, będącego wynikiem czyjejś pasji, a nie jedynie nastawienia na zyski o charakterze finansowym. Kiedy mówimy o produktach pracy czyichś rąk, mamy pewność, że każdy z nich będzie choć trochę inny, a przez to wyjątkowy oraz jedyny w swoim rodzaju. 

          Jak wspomniano powyżej, aby założyć biznes, którego działalność będzie skupiała się na wytwarzaniu i sprzedaży rękodzieła, nie musimy posiadać oficjalnej siedziby. Nie potrzebujemy również zastępu pracowników, wielkich kampanii reklamowych czy rozwiniętej sieci kontaktów służbowych. Najważniejsze są dobry pomysł, talent i pracowitość. Wbrew pozorom, własny sklep internetowy również nie stanowi konieczności (zwłaszcza na początku). Chcąc zorientować się, czy na nasze wyroby będzie odpowiednio duży popyt, możemy skupić się na sprzedaży za pośrednictwem już istniejących serwisów. 

       Oprócz wielobranżowego Allegro mamy do wyboru również strony zajmujące się wyłącznie dystrybucją rękodzieła, takie jak DaWanda, Galeria FiuFiu, Wylęgarnia czy Pakamera. Ich prekursorem jest amerykański portal Etsy.com, który został uznany za jeden z najbardziej obiecujących biznesów przez „The Wall Street Journal”. Tego typu strony utrzymują się przede wszystkim z prowizji, jednocześnie promując dotychczas nieznanych, młodych twórców. Wspomniane serwisy, w przeciwieństwie do najbardziej znanych portali aukcyjnych, prowadzą ostrą selekcję kandydatów, z którymi chcą współpracować. Zależy im nie na ogromnej liczbie twórców, a przede wszystkim na wysokiej jakości, wyjątkowości i unikalności sprzedawanych przedmiotów. Współpracownikami zostają zarówno osoby, które jedynie dorabiają sobie w przerwach od „normalnej” pracy, jak i ci, dla których rękodzieło stanowi główne źródło utrzymania. Dodatkową drogą przebicia się do świadomości odbiorców mogą być imprezy i wydarzenia dla twórców odbywające się m.in. w klubokawiarniach oraz wszelakie kiermasze oraz jarmarki (np. coroczny Jarmark Dominikański lub jarmarki świąteczne organizowane w wielu miastach Polski). Jaki rodzaj rękodzieła sprzedaje się najlepiej? Pierwszą kategorią, na której warto się skupić, są akcesoria i ubranka dla dzieci. Dla rodziców, którzy poszukują tego rodzaju artykułów, ważna jest możliwość wyrażenia własnej indywidualności oraz brak przypadkowych, powtarzalnych wzorów. Tego typu wartości nie znajdziemy w pierwszym lepszym sklepie – musimy więc włożyć w ich poszukiwanie nieco więcej wysiłku i zaangażowania. Wiele twórczyń takich produktów to właśnie młode mamy, które podczas urlopu macierzyńskiego odkryły w sobie nową pasję. Pomysł na samodzielne szycie ubranek często wynika z własnej frustracji i trudności ze znalezieniem na rynku tego, co jest potrzebne. Sklepy pękają w szwach od ładnej, kolorowej odzieży dla maluchów, jednak jej skład często pozostawia wiele do życzenia. Wśród rękodzieła znacznie częściej znajdziemy ubranka wykonane z naturalnych tkanin, wygodne i przewiewne. Masowi producenci często stawiają na oryginalne ozdoby, bez zastanowienia się nad praktycznością towaru oraz komfortem noszącego go dziecka. Mamy najlepiej wiedzą, co sprawdza się u ich pociech – a skoro one są zadowolone ze swoich wyrobów, z pewnością podobnie będzie w przypadku innych rodziców. Hitem są nie tylko ubrania dedykowane wyłącznie dzieciom, ale również zestawy, dzięki którym dorośli i ich potomstwo mogą ubierać się w jednakowy sposób. Tego rodzaju bliźniacze ubrania w większych i mniejszych rozmiarach robią furorę przede wszystkim przy okazji rodzinnych imprez oraz modnych ostatnio sesji zdjęciowych. 

        Podobna zasada dotyczy zabawek. Te stworzone przez kogoś samodzielnie są oryginalne i bardzo estetyczne, a dodatkowo twórcy dbają o to, by były wykonane z przyjemnych w dotyku i (co najważniejsze) bezpiecznych materiałów. Bardzo dużą popularnością cieszą się wracające do łask drewniane klocki i inne zabawki, maskotki robione z włóczki, a także tekturowe domki lub pojazdy (często do samodzielnego złożenia i pokolorowania). Tego typu zabawki pobudzają wyobraźnię, rozwijają kreatywność, a rodzice nie muszą się martwić, że ich pociechom podczas ich używania stanie się krzywda. Większość zabawek dostępnych na rynku to wyroby chińskie, które nie zawsze są odpowiednio przebadane pod kątem bezpieczeństwa. Ponadto zabawkowe rękodzieło ma jeszcze jedną zaletę: możemy poprosić o wykonanie modelu na specjalne zamówienie, np. na wzór rysunku dziecka, ulubionego zwierzątka lub postaci z ukochanej bajki. Dzięki temu mamy pewność, że nasze dziecko doceni prezent i szczerze się z niego ucieszy, zamiast po krótkim czasie rzucić go w kąt. 

           Oczywiście, wśród bogatej oferty rękodzieła znajdziemy nie tylko coś dla najmłodszych. Równie dobre jakościowo mogą być wyroby przeznaczone dla dorosłych użytkowników. Do takich, cenionych przez konsumentów towarów, należą m.in. ręcznie wykonywane torby, torebki i plecaki. Na portalach zajmujących się promowaniem rękodzieła bez problemu znajdziemy m.in. autorskie torby ze skóry, filcu czy dżinsu. Twórcy starają się połączyć unikalny design z funkcjonalnością, co oznacza, że w ich ofertcie znajdą coś dla siebie nie tylko wielbiciele awangardy, gotowi na kompromisy w kwestii wygody, ale również wszyscy ci, którzy chcą choć trochę się wyróżnić bez konieczności rezygnowania z komfortu. Niewątpliwą zaletą takich wyrobów jest fakt, że zostały one wykonane w Polsce, z polskich materiałów i przez rodzimego twórcę. W dodatku możemy mieć pewność, że po pokazaniu się ze swoim nabytkiem w pracy nie spotkamy kilku koleżanek z bliźniaczo podobnymi torebkami. Kolejnym obszarem, w którym rękodzieło bardzo dobrze się sprawdza, jest biżuteria. Jest to niezwykle obszerna dziedzina, a twórcy prześcigają się w coraz bardziej oryginalnych pomysłach, tworząc ozdoby z nierzadko bardzo oryginalnych surowców. Do wyboru mamy zarówno klasyczne modele wykonane z komponentów srebrnych oraz różnego rodzaju kamieni (kwarcu, kryształków Swarovskiego, a nawet… kawałków meteorytów), jak i różnego rodzaju obiektów zanurzonych w żywicy (m.in. małych roślin, a nawet owadów), biżuterię ceramiczną, wykonaną z modeliny, decoupage, masy plastycznej czy filcu. Jedną z najbardziej intrygujących technik jest sutasz (soutache), czyli rodzaj ręcznego haftu wykorzystującego sznureczki z wiskozy lub jedwabiu zwane sutaszami. Haft ten polega na przeszywaniu owych sznurków i łączeniu ich w ciekawe kompozycje, często dodatkowo ozdobione koralikami. Choć metoda ta jest bardzo pracochłonna i wymaga odrobiny talentu oraz sporego wyczucia estetycznego, ma również wiele zalet. Przede wszystkim, komponenty używane do tworzenia biżuterii są niezwykle tanie (koszt 1 m sznurka nie przekracza zwykle 1 zł). Ponadto biżuteria wykonywana w ten sposób jest oryginalna oraz bardzo efektowna, co przesądza o jej dużej popularności oraz wysokich cenach, jakie potrafi osiągać. Kolejną wartą uwagi techniką jest wire wrapping. Niepowtarzalne wyroby powstają przy użyciu cienkich drucików, które zaplatamy ze sobą (grubszy drut owijany jest cieńszymi). Dzięki tej technice jesteśmy w stanie tworzyć niezwykle efektowne kształty z samego metalu (np. srebra, miedzi czy złota), a także łączyć go z kamieniami. Inną, znacznie tańszą metodą, również wymagającą sprawności manualnej i dbałości o szczegóły jest quilling. Są to wzory wykonywane z bardzo cienkich pasków papieru, przy pomocy specjalnej igły. Plusami tej techniki są nie tylko niewielki koszt produkcji i efektowność gotowych wyrobów, ale również jej uniwersalność: przy jej pomocy możemy tworzyć nie tylko biżuterię, ale również zaproszenia, kartki okolicznościowe i różnego rodzaju dekoracje.  
Copyright (c)2014-2019, All Rights Reserved Nakatomi LLC

Ta strona może korzystać z Cookies.
Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.

OK, rozumiem lub Więcej Informacji
Informacja o Cookies
Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.
OK, rozumiem