6 pomysłów na letni biznes to idealny sposób na zarobek podczas sezonu wakacyjnego. Polska aura nie zawsze bywa łaskawa. Przez większość roku musimy zmagać się z krótkimi i chłodnymi dniami, deszczem, nieprzyjemnym wiatrem, gradem, śniegiem oraz niską temperaturą. Nic więc dziwnego, że po kilku zimnych miesiącach z utęsknieniem wypatrujemy wiosny i lata, a kiedy w końcu nadchodzą, nasze samopoczucie ulega znacznej poprawie.
Podczas urlopu stajemy się bardziej zrelaksowani, uśmiechnięci i swobodni, a co za tym idzie – bardziej skorzy do wydawania pieniędzy na przyjemności. Nie szczędzimy sobie lodów, gofrów z bitą śmietaną oraz kolejnych rundek na automatach do gier. Jesteśmy zdeterminowani, by zapewnić sobie najlepsze wakacje z możliwych.
Sezonowi sprzedawcy, właściciele wesołych miasteczek oraz kin chętnie nam to ułatwiają, przy okazji dobrze na tym zarabiając. Wszyscy ci, którzy na co dzień mieszkają w miejscowościach chętnie odwiedzanych przez turystów, znajdują się w bardzo korzystnej sytuacji. Wystarczy odrobina przedsiębiorczości, trochę gotówki i dobry pomysł, by otworzyć dobrze prosperujący, sezonowy biznes i nieźle na nim zarabiać.
Jeśli nasz biznes z założenia ma mieć charakter sezonowy, a my nie chcemy płacić składek ZUS w trakcie „bezczynnych” miesięcy, możemy zawiesić działanie firmy na ich czas. Przed kolejnym sezonem letnim nie musimy zakładać kolejnej działalności gospodarczej – wystarczy odwiesić tę, którą już posiadamy.
Kto z nas nie lubi spędzać wieczorów przy dobrym filmie? Pokusa jest ogromna, ale z drugiej strony: czyż nie szkoda pięknej, letniej pogody na przesiadywanie w kinie? Rozwiązanie tego dylematu jest proste: zawsze możemy wybrać się do kina pod chmurką! Oczywiście, o ile takowe znajduje się w naszym mieście.
Tego rodzaju biznes sprawdzi się przede wszystkim w miejscowościach, w których podczas sezonu można spotkać prawdziwe tłumy mieszkańców lub turystów. Atrakcję tę możemy umiejscowić na giełdzie samochodowej, dużym parkingu, na plaży, w parku, w restauracyjnym ogródku lub przy deptaku – wszędzie tam, gdzie zmieści się pokaźna liczba widzów.
Wśród turystów nie brakuje amatorów lodów na patyku lub gotowych, sprzedawanych na gałki specjałów znanych marek. Od jakiegoś czasu możemy jednak zaobserwować modę na lokalnie wytwarzane, naturalne desery.
Wiele osób jest w stanie zapłacić znacznie wyższą kwotę niż zwykle, licząc na oryginalną recepturę, wysokiej jakości składniki oraz niebanalny smak. Nowy trend sprawił, że dobre lodziarnie wyrastają jak grzyby po deszczu, a w większych miastach bez problemu spróbujemy nieco bardziej nietypowych smaków, takich jak bazylia, czekolada z dodatkiem chilli, róża czy matcha.
W mniejszych, nadmorskich kurortach wciąż jest to jednak nienasycony rynek, a w cukierniach królują popularne, ale nieco oklepane opcje: wanilia, czekolada oraz straciatella. Warto zaznaczyć, że podczas upalnej pogody każdy sposób na ochłodę na pewno się obroni.
Jeśli jeszcze do tego postawimy na ponadprzeciętnie wysoką jakość oraz oryginalność – możemy mieć pewność, że przed naszym lokalem będą się ustawiały długie kolejki. Dodatkowo lody rzemieślnicze można sprzedawać z popularnych obecnie wózków rowerowych, co obniża koszty lokalu.
Escape Roomy, czyli pokoje zagadek to stosunkowo nowa forma rozrywki, która szturmem podbiła cały świat. Stanowią one sposób na przeniesienie do realnego świata emocji, które do tej pory były nam znane z gier komputerowych. Zasada działania takich miejsc jest prosta: grupa osób zostaje zamknięta w specjalnie do tego przeznaczonym pomieszczeniu i aby się z niego wydostać, musi rozwiązać serię różnego rodzaju zagadek.
Tego typu rozrywka zdobywa popularność wśród różnorodnych typów odbiorców: turystów chcących urozmaicić swój pobyt w obcym mieście, grup szkolnych oraz kolonijnych, organizatorów wieczorów panieńskich i kawalerskich, firm z zapotrzebowaniem na oryginalne formy integracji pracowników oraz rodzin z dziećmi.
Aby otworzyć własny escape room, potrzebujemy odpowiedniego lokalu. Najlepiej sprawdzają się kilkupokojowe mieszkania, w których zmieszczą się recepcja oraz kilka pomieszczeń z zagadkami. Ich aranżacja zależy wyłącznie od inwencji twórców. Coraz większą popularność zdobywają pokoje tematyczne, stylizowane na scenografię z lubianych filmów lub gier komputerowych. Jednak nawet jeśli nie zdecydujemy się na tę opcję, warto wybrać jakiś motyw przewodni, np. gabinet detektywa, bunkier, garderoba gwiazdy, statek kosmiczny lub… miasto, w którym znajduje się pokój.
Następnie musimy wymyślić scenariusz utrzymany w tematyce wystroju. To najtrudniejsza część przygotowań, ponieważ należy zadbać o wciągającą fabułę oraz różnorodne zagadki o optymalnym stopniu trudności.
Pomysł świadczenia usług SPA w pobliżu plaży brzmi dla ciebie egzotycznie? Słusznie, bo ta moda przywędrowała do nas właśnie z zagranicznych kurortów, w których od lat sprawdza się wyśmienicie. W dodatku właśnie teraz jest idealny moment na rozpoczęcie takiego biznesu: podobnych zakładów jest póki co na tyle mało, że właściwie nie musimy się obawiać konkurencji.
Plażowe SPA jest odpowiedzią na potrzeby zabieganych i zestresowanych mieszkańców wielkich miast, którzy dopiero na urlopie mają czas na to, by zrobić coś dla siebie. Wielu z nich chętnie zrobiłoby sobie krótką przerwę od plażowania, podczas której oddałoby się w fachowe ręce manikiurzysty czy masażysty.
Oczywiście, otwarcie takiej działalności wymaga zdobycia odpowiednich kwalifikacji. W tym celu możemy udać się na profesjonalny kurs masażu, stylizacji paznokci lub makijażu – w końcu imprezy na plaży są popularne, a każdy chce na nich dobrze wyglądać!
W uprzywilejowanej sytuacji znajdują się wszystkie osoby posiadające talent artystyczny – ich sposobem na zarobek może stać się sprzedawanie własnych dzieł. Szczególną popularnością w miejscowościach turystycznych cieszą się wszystkie personalizowane gadżety: drewniane deseczki lub podkładki z indywidualnym grawerem, bransoletki z imionami, koszulki z wybranym nadrukiem lub pamiątkowe kubki ze zdjęciem.
Na dobry zarobek mogą liczyć również portreciści oraz karykaturzyści. Świetnie sprzedają się ręcznie robiona biżuteria, breloczki, figurki, gliniane naczynia, grafiki i obrazy przedstawiające charakterystyczne punkty danej miejscowości oraz domowe słodycze i alkohole. Niesłabnącym zainteresowaniem wśród najmłodszych cieszą się zaś tatuaże malowane henną, kolorowe warkoczyki oraz malowanie twarzy kolorowymi farbkami.
Rodowici Górale lub Warszawiacy raczej nie dysponują pełnym zestawem sprzętu plażowego. A jeśli nad morzem bywają raczej sporadycznie – nie ma sensu, by kupowali wszystkie potrzebne rzeczy na własność i wieźli je ze sobą do domu. W takiej sytuacji turyści z pewnością docenią wypożyczalnię, która wynajmie im leżaki, parasole, kosze plażowe, piłki, sprzęt do badmintona, rakiety tenisowe, materace lub pontony.
Równie dobrym pomysłem jest otworzenie wypożyczalni rowerów, kajaków, pianek do nurkowania, rolek, sprzętu sportowego, gokartów, skuterów, quadów, kijków do nordicwalkingu, a także małych samochodzików przeznaczonych dla dzieci. Wszystko zależy od dostępnego budżetu i miejsca – w końcu wypożyczalnia musi być dobrze ulokowana, aby zarabiać.