Ile zarabia copywriter? Praca copywritera

13 maja 2022
https://nakatomi.pl/wp-content/uploads/2022/05/Ile-zarabia-copywriter-Nakatomi-Blog-1280x880.jpg

 

Ile zarabia copywriter? W dzisiejszych czasach żadna firma, produkt czy usługa nie obejdą się bez dobrej reklamy, marketingu i PR-u. Poczynając od nazwy, przez hasło reklamowe, przez koncepcję kreatywną, scenariusze spotów reklamowych, aż po posty na social media, blogi, treści na ulotki  i strony internetowe. A to tylko kilka podstawowych form, które piszą copywriterzy. Stworzenie każdej z nich wymaga „lekkiego pióra”, doskonałej znajomości języka, ale też różnych specyficznych umiejętności. Copywriting jest dziś niezbędny, a specjaliści są w cenie.

 

Rodzaje copywritingu

Zacznijmy od tego, że nie można mówić o jednym „copywritingu”. Pod tą nazwą kryje się bowiem bardzo dużo, bardzo zróżnicowanych zawodów. Choć każdy z nich opiera się na pisaniu, to jednak wymagają one czasem skrajnie różnych dodatkowych umiejętności. Rodzaj tworzenia treści wpływa na to, ile zarabia copywriter. Wśród najbardziej popularnych można wyróżnić przynajmniej kilka zajęć, polegających na tworzeniu treści.

 

Copywriting kreatywny

To chyba najbardziej klasyczny rodzaj copywritingu. Można powiedzieć, że od niego wszystko się zaczęło. Pierwotnie wiązał się z wymyślaniem chwytliwych sloganów, haseł, treści reklam, a także scenariuszy spotów reklamowych. Dziś obszar pracy kreatywnego copywritera znacznie się poszerzył. Do jego zadań należy też np.: naming (czyli wymyślanie nazw produktów), branding i storytelling, bez których marki właściwie nie funkcjonują.

 

Content copywriting

Content czyli treść to nie tylko suche opisy usług czy produktów. Najlepszy content to taki, który jest interesujący dla czytelnika, zachęca go do pozostanie na danej stronie dłużej, angażujący i często zapraszający do interakcji. Odpowiada na określone pytania i potrzeby. Ten rodzaj copywritingu wymaga często umiejętności pisania dłuższych form w interesujący sposób. Nie ma tu mowy o przysłowiowym „laniu wody”. Teksty muszą naprawdę zaciekawić użytkownika i dzięki temu, pośrednio zachęcić do poznania danej marki i jej oferty. Warto tu także zwrócić uwagę na treści pojawiające się w mediach społecznościowych, które także rządzą się swoimi prawami.

 

Copywriting specjalistyczny

Jak sama nazwa wskazuje, że ten rodzaj copywritingu wymaga dużej wiedzy i umiejętności. Często utożsamiany jest z copywritingiem technicznym. Aby się nim zajmować trzeba być ekspertem w danej dziedzinie. Tego typu teksty zawierają specjalistyczne zwroty, przekazują fachowe informacje, a bywa, że odwołują się do źródeł naukowych. Najczęściej przyjmują formę tematycznych, merytorycznych i pogłębionych artykułów.

 

Copywriting SEO

Pod tą nazwą kryją się różnorodne formy pisane, jednak tworzone zawsze z uwzględnieniem zasad SEO czyli optymalizacji treści pod działanie wyszukiwarek internetowych. Dobrze skrojone treści są niezbędne, aby zwiększyć widoczność strony internetowej w organicznych wynikach wyszukiwania. Zatem SEO copywriting jest bezpośrednio powiązany z pozycjonowaniem stron www. To, czy na danej stronie są dobre czy byle jakie treści jest „być albo nie być” danej witryny. Dobry SEO copywriter potrafi korzystać z określonych narzędzi, dzięki którym może na bieżąco obserwować ruch na stronie i wprowadzać ewentualne zmiany, dzięki którym odwiedzających będzie więcej.

 

UX writing

UX to inaczej projektowanie doświadczeń użytkownika. Polega na zrozumieniu, jak czują się klienci, gdy wchodzą w interakcję ze stroną internetową, aplikacją lub produktem. Dobry projekt jest nie tylko ładny dla oka, ale także użyteczny i potrzebny. Powinien odpowiadać na określone potrzeby. Użytkownik korzystający z danej strony czy aplikacji powinien to robić z łatwością, a najlepiej z przyjemnością. Nie może mieć wątpliwości, jak się po niej poruszać, jaki jest kolejny krok, gdzie nacisnąć, co wpisać. Za wiele z tych elementów odpowiada właśnie UX writer czyli osoba, która doskonale wie, jakich słów użyć, aby przeprowadzić użytkownika przez określony proces. Rozumie i czuje różnicę pomiędzy zwrotami, które pozornie znaczą to samo, jednak mogą być różnie odebrane w zależności od kontekstu czy grupy odbiorców.

 

Ghostwriting

To jedna z bardziej nietypowych odmian copywritingu, polegająca na pisaniu w czyimś imieniu. Zwykle dotyczy on długich form, takich jak przemówienia czy książki. Bywa, że także prac dyplomowych czy naukowych. Polskie prawo nie pozwala na legalne zajmowanie się ghostwritingiem, jednak copywriter może przyjąć rolę konsultanta do spraw językowych, redaktora czy korektora tekstu.

 

Ile zarabia copywriter i od czego to zależy?

Skoro jest tak wiele rodzajów copywritingu to, jak można się spodziewać, także stawki są bardzo zróżnicowane. Zupełnie inaczej będzie zarabiać twórca haseł reklamowych w dużej agencji kreatywnej, a inaczej osoba optymalizująca teksty pod SEO. Różne stawki mają copywriterzy piszący treści na blogi, ci zajmujący się postami do social mediów i piszący artykuły sponsorowane. Bywają osoby bardziej wszechstronne i specjaliści w jednym obszarze.

Oprócz samego rodzaju tekstu, to ile zarabia copywriter zależy także od szeregu czynników o bardziej „technicznym” charakterze, takich jak:

  • Długość współpracy: w przypadku współpracy długoterminowej można się spodziewać niższych stawek, niż przy jednorazowych zleceniach;
  • Rodzaj umowy: copywriterzy najczęściej pracują jako freelancerzy, w oparciu o umowę o dzieło z przekazaniem praw autorskich lub mają własne działalności. Bywa, że rozliczają się godzinowo lub są zatrudniani na umowę o pracę;
  • Jakość briefu: im lepsze wskazówki i materiały otrzyma osoba pisząca, tym szybciej i lepiej będzie mogła wywiązać się ze zlecenia;
  • Stopień skomplikowania tekstu: im dokładniejszy research należy wykonać, im bardziej kreatywne lub nietypowe jest zlecenie, tym stawka będzie wyższa;
  • Termin: oczywiście wyższe stawki będą za pracę w trybie ekspresowym;
  • Doświadczenie i rozpoznawalność: jak w każdym zawodzie, tak i w przypadku wszystkich copywriterów doświadczenie gra wielką rolę. Podobnie wygląda sytuacja z rozpoznawalnością – wśród copywriterów, szczególnie kreatywnych, są prawdziwe gwiazdy, doceniane nie tylko w kraju, ale też na rynkach międzynarodowych. W ich przypadku stawki mogą sięgać naprawdę zawrotnych sum.

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (9 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
 
nakatomi

Jesteśmy międzynarodową agencją marketingową zajmującą się kompleksowymi kampaniami B2B oraz B2C.

Nakatomi® – We create your future.

Accredited Agency
clutch
Good Firms
Top PPC Company
Accredited Agency
clutch
Good Firms
Top PPC Company

Nakatomi® – All rights reserved

footer
Agencja Marketingowa Warszawa - footer